Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar)

Hristiyanlık ve Müslümanlığın ortak inançları olan Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) kıssası şerefli Kur’an’ımızda geçmesi nedeniyle bizler için çok özeldir.

Dönemin zalimlerinden kaçıp bir mağaraya sığınan bu tek tanrıcı gençler yüce Rabb’imiz tarafından 300 güneş yılı (309 ay yılı) uyutulmuştu. Gençlerin sığındığı mağara olduğu iddia edilen yaklaşık 40 mağara vardır. Gerçek mağaranın yerini mutlak ki ancak yüce Allah bizlere gösterebilir.  

Kur’an’ın 18. suresi olan Kehf suresinin 17. ayetinde gençlerin girdiği mağaranın konumu hakkında çok ilginç teknik bilgiler verilmektedir.

17. ayet;
“Ve görürsün Güneş’i; doğduğu/yükseldiği vakit eğilir mağaralarından/oyuklarından onların, sağa doğru; ve battığı (Güneş) vakit makaslar/çaprazlar onları, sola doğru; ve onlar içindedirler bir gedik/bir oyuk onun (mağaranın/oyuğun); işte bu; ayetlerindendir Allah'ın; kimi kılavuzlar doğru yola Allah; öyle ki, o doğru yolu bulandır; ve kimi saptırır, öyle ki, asla bulamazsın ona bir veli (yakın koruyucu); bir doğru yol/bir olgunluk.”

Toplam 34 kelime ve 125 harf içeren bu ayetin harf düzeyinde teknik incelemesi bizlere gerçek Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) mağarasının konumunu yüce Allah’ın bir mucizesi olarak metresine kadar vermektedir. Aşağıdaki GPS koordinatları gerçek Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) mağarasının Kur’an’a göre konumudur.

38°K

36°51'17"D

Kur’an’ın işaret ettiği GPS koordinatları gerçek Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) mağarasının Türkiye’de olduğunu göstermektedir.  Kahramanmaraş ilimize bağlı Afşin ilçesinde bulunan mağara Kur’an’da işaret edilen gerçek Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) mağarasıdır.